BEN YAPABİLİYORSAM SEN DE YAPARSIN !

Konumuz MOTİVASYON 

Spor yapabilmek için arayıp durduğumuz o sihirli güç. Genelde bana sorulan soruların başında gelir bu işe nasıl bu kadar enerji bulduğum ve motive olduğum. Cevabı çok basit. AŞK ! Hareket etmeyi seviyorum, bedenimin sınırlarını bilmek, değişimi görmek çok güzel. Tabii ki benimde dönem dönem motivasyonumu kaybettiğim oluyor. Öyle dönemlerde kendimi rahat bırakıyorum biraz, ama genelde kendimi motive edecek birşeyler buluyorum. 

En basitinden başlayayım. Müzik ! Çok sevdiğim, içimi kıpır kıpır eden, beni mutlu eden parçaları dinlemek beni hep motive eder. Ya da buzdolabıma yapıştırdığım hedef listem, eskilerden bir resim.... Her zaman kendimi motive edecek birşeylerim var. Ama en büyük motivasyon hayatta ki büyük çok büyük sorumluluklarım. Yükümü hafifletmek için hareket ederim bazen, öfkemi, üzüntümü atmak için hareket ederim. Zaten ne zaman insanlar çok rahattayken, herşey yolundayken hedefe ulaşmış, başarılar elde etmiş ya da hareket etmiş ki ? :) 


Tabii iş bu kadar basit değil. Bir çoğumuz çalışma hayatı, koşturmaca içinde spor yapacak enerjiyi de bulamıyoruz. Bütün gün toplantılar, koşturmacalar akşama enerjimiz bitmiş evimize dönmek istiyoruz. İşte bu noktada yine ayrılıyoruz. Çünkü sporu severek ve isteyerek yapmıyoruz, hayat biçimi haline getirmemişiz. Görev gibi algılıyoruz. Tasarımcı olarak masa başı çalıştığım dönemde Benim için işten çıkıp spora gitmek dünyanın en keyifli şeyiydi :) 

Motivasyon dediğin şeyi daha bilimsel anlatmak gerekirse "birşeyleri yapma arzusudur aslında. Hedef temelli davranışları başlatan, rehberlik eden ve devam ettiren süreçtir. Bizi harekete geçirendir. Motivasyonda en önemli 3 başlık

  1. Harekete geçme
  2. Devamlılık
  3. Yoğunluktur

Harekete geçersin, önüne çıkan engellere rağmen hedefe gitmeye devam edersin. Ve ne kadar konsantre, coşkulu olursan hedefede o kadar kolay varırsın. 

 

2 türlü ilham alırsın. Biri dış motivasyon diğeri ise iç motivasyondur. Dış motivasyon çevreden gelendir. Bu kısım için ne yazık ki iyi şeyler söyleyemeyeceğim. İnsanımız bu konuda genelde başarısız. İç motivasyon ise kendi içinizden çıkandır ve en önemlisidir bana göre. Bir bulmacayı çözmek ve kişisel hazzı yaşamak en kalıcı olandır. Kendin için, isteyerek yaptığın kazanç olarak geri dönendir. 

Hedefleri belirlemek motivasyonu arttırmak için mükemmel bir yoldur. Hedeflerinizi yazın. Kısa süreli hedefler koyun. Çünkü zihinde ki bir düşünceden çıkıp somut hale gelirse fiziksel gerçeklikte yer kaplar ve enerjiyi kendine çeker. Ve en önemlisi hayatınızda kendi istediğiniz şeyler için başkalarına bağlı kalmamak gerektiğini hatırlayın.

Bu süreçte kendini ödüllendirmeyi de unutma. İster bir tişört, ister lezzetli bir yemek. Böylece dış motivasyonuda yaratmış olacaksın.

Hayatınızı küçük kutular içinde, sağlıksız, kötü beslenerek, bize dayatılan beden imajları için çalışarak yaşamak zorunda değiliz. Unutma hayat, beden ve kararlar senin.

Öncelikle sporu ne için yaptığına, yapmak istediğine karar ver. Sen istiyorsan yap, etraf istediği için değil. Hangi kiloda ve formda mutlusun ? Pizza yiyerek mi mutlusun yoksa ? Bunlara etraf değil, sen karar ver. Sporu sağlık için yap, hareket et. Bu bedenin için gerekli ve önemli. Sağlıklı beslen. Herşeyden kararında ye. Hayatta herşey denge. Bazen sporu rahatlamak, sıkıntını hafifletmek içinde yapabilirsin. Ya da birşeyleri başarmak için. Kendini tanı ve neyi ne için yaptığının farkında ol. İşte o zaman hem mutlu bir birey olacaksın, hemde motive olmuş olacaksın. 


Son olarak her zaman pozitif ol. Kaybetmeye değil, kazanmaya odaklan.... İyi sporlar...

Olumsuz duygular barındıran insanlar  yapabilirliklerine inanmazlar. 

Başarılı olabilen insanlar hedeflerine odaklanabilen insanlardır. Motivasyon kişiye bağlıdır ve bir seçimdir aslında...

İnsanın hayatı süresince verdiği en büyük mücadele kendisi ile yaptığı mücadeledir. KENDİNE İNAN ve GÜVEN, Motivasyon için “Ben bunu yapabilirim, bu işe başlayabilir ve başarıyla sonuçlandırabilirim.” i kendine tekrar et.

Güne başlarken o günün iyi geçeceğine dair olumlama yaparak olumsuz düşüncelerden zihnini uzaklaştır, güne gülümseyerek ve pozitif başla

“Yapamam!”, “Başaramam!”, “Mümkün değil!”, “Yarın başlarım.”, “Asla”, Ama, Fakat” gibi olumsuz cümle ve kelimeleri kullanma

Müzik dinle. Seni motive edecek, canlandıracak müzikler...

Arada kendini ödüllendir. Çok beğendiğin bir giysiyi alarak ya da o en sevdiğin yemeği yiyerek.

Seni motive edeceğine inandığın, baktıkça hedef ya da hayallerini hatırlatacak resimi evinde, çantanda, iş yerindeki masanda bulundur.

Basit hedefler belirle ve hedeflerini yaz. 

Sahip olduğun her şeyin değerini bil ve şükretmeyi unutma

Kendine güven ve inan, özgüveni kaybetme!

Strese girme. Yapabilirsin. İnan ! 

Ve her şeyden önemlisi: “Farkındalığını Yitirme”.

YEDİĞİN O SAĞLIKSIZ ŞEY HER NEYSE ONU BIRAK VE DOĞRU SPORA. KENDİNİ ÖLDÜRMENE GEREK YOK. HAREKET ET YETER!

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com