Konumuz Kalsiyum !

Küçüklüğümden beri dedem yumurta kabuğu yedirip dururdu. Sevmeyerek yediğim bu besinin Faydasını ve anlamını seneler sonra anladım tabii. Çöpe Giden Yumurta Kabukları Aslında Çok Önemli bir Kalsiyum Deposuydu. 

1 yumurta kabuğunda yaklaşık 1000 mg kalsiyum bulunur. Günlük almanız gereken miktarda tam olarak bu kadardır. Daha fazlası ZARARLIDIR herşeyde olduğu gibi. 

Kalsiyum hepimiz için güçlü kemikler ve dişler demektir. Sadece büyüme çağında ki çocukların değil, her yaşta insanın belirli oranlarda kalsiyum alması gereklidir. Yetişkinlerde kalp, kas ve sinirlerin normal olarak çalışması ve tansiyonun düşürülmesi için önemli bir mineraldir. 


Ayrıca kemik yoğunluğunda artış sağlar ve osteoporoz riskini azaltır. D vitamini ile kullanıldığında kalsiyum emilimi artar. Kalsiyum bakımından zengin besinler var tabii ama benim size anlatmak istediğim o çokça tükettiğimiz kalsiyum deposu olan yumurtanın kabuklarından nasıl faydalanacağımız. 

Yumurta kabuklarını Nasıl Tüketmeliyiz ?


  • Kabukları önce bakterilerden arındırmak için kaynatmalı. 
  • Sonra 100 derece fırında 10 - 15 dk kadar kurutmalı ve rondodan toz haline gelecek kadar geçirmeli. 
  • Sonra istediğiniz herşeyin içine katabilirsiniz. Pizza, kek, ekmek, içecekleriniz gibi. 
  • Ama unutmayın yetişkin birinin günlük alması gereken kalsiyum miktarı 1000 mg dır
Beslenme ile ilgili yazılarıma devam edeceğim. Bazen yemek tarifleri bazen de tek tek bazı gıdaların faydalarından bahsedeceğim. Unutmayın hiç bir sporcu veya spor eğitmeni size direk beslenme programı hazırlamamalı. Bir diyetisyen ile görüşmeniz de veya spor hocanızın bir diyetisyen ile irtibat halinde olmasın da fayda var. Ben de bu konuya özellikle özen gösteriyorum ve beslenme konusunda bir diyetisyen eşliğinde ilerliyorum.

ps: Kapak fotoğrafındaki yumurtaları ben boyadım. Siz de yapın eğlenceli oluyor :)

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com