Kortizol Hormonu ile Bel - Kalça Yağlanması Arasındaki İlişki ve Çözümü

Çağımızın hastalığı yanlış beslenmek ve fazla kilolar. Bir çoğumuz fazla kilolarımızdan özellikle bel ve kalça bölgesinde ki yağlanmadan ve beslenme şeklimizden şikayetçiyiz. Ve bu durumu tersine çevirmek için oldukça büyük mücadele veriyoruz. Diyetler yapıyor, aç kalıyor, spor ve güzellik salonlarından çıkmıyoruz. Bir süre herşey yolunda gitsede, en ufak bir can sıkıntısında, kaygı ve endişede herşey başa dönebiliyor. Ve bu kısır döngü içinde yaşıyoruz. 

Peki bel ve kalça çevresinde ki aşırı yağlanmanın ve fazla kiloların en büyük suçlusu kim? Stres ve bununla beraber salgılanan Kortizol Hormonu. 

NEDİR KORTİZOL HORMONU?


En basit şekliyle Stres anında böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormondur ve direk şekerle alakalıdır. Bu hormon harekete geçmenizi gerektiren durumlarda üretilir. Vücudun " savaş ya da kaç " güdüsüdür. Kan basıncı yükselir ve böylece yaklaşan tehlikeyle yüzleşmek için yeterince tetikte olursunuz.  

Kortizol hormonu aynı zamanda vücudun tuz ve su oranını ayarlar. Potasyum, protein ve yağların kullanılmasında önemli rol oynar. Peki bu hayatta kalma hormonu yüksek kalırsa ne olur? İşte o zaman istemediğimiz bel çevresi yağlanması başlar. Karın çevresinde ki yağ hücreleri kortizole ve yüksek insülin seviyelerine karşı hassastır. Vücudun bu bölümü enerji depolama konusunda önemli rol oynar. Bu nedenle fazla stres karın bölgesi yağlanmasına sebep olur. 

Yale Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre karın bölgesinde fazla yağlanması olan kadınların, kalça bölgesinde fazla yağlanması olan kadınlara göre daha çok stresten etkilenip, kortizol ürettiğini ortaya koymuştur.

En önemli belirtisi bel çevresi yağlanmadır. Ama bunu dışında bağışıklık sisteminide olumsuz etkilemektedir. Kemiklerde ki kalsiyumu çekerek kemikleri zayıf bırakmakta ve ruhsal sorunlara da yol açmaktadır. Çünkü kortizolün artması serotonin yani mutluluk hormonunun azalmasına neden olmaktadır. Serotoninin az olması kişinin mutsuz, depresif ve asabi olmasına neden olmaktadır.

Kortizol hormonunu yükselten diğer etkenler kafein tüketimi, gergin ya da hayati risk taşıyan olaylar, yüksek tempolu egzersizler, düşük kalorili diyetler. Kafein tüketimi konusunda, özellikle de hepimizin vazgeçilmezi olan kahve ile ilgili deneyimimi ve araştımamı da yeni yazımda sizinle paylaşacağım. 

Tabii bu noktada içinizden " stres kilo aldırıyor anladık ama hepimiz stres içinde yaşıyoruz nasıl uzak duracağız birde onu söylesen"  dediğinizi duyar gibiyim. Ve çok haklısınız! 

Ben dahil hepimiz stres altındayız. İş, ilişkiler, sağlık.... Vs bir sürü stres faktörü var. Herşeyi bırakıp bir dağ tepesinde ya da deniz kenarında mutlu, huzurlu, sorumsuz yaşayamayacağımıza göre stresle baş edebilmeliyiz.

NE YAPMALIYIZ?

Öncelikle besinlerden başlayabiliriz. Strese iyi gelecek besinler. 

Peki neler bunlar? 

  • Yulaf, omega 3 , b ve c vitamini, kafeini azaltmak, papatya çayı tüketmek olabilir. 
  • Ve tabii ki serotonin yükseltici aktiviteler. Uyku ( 8 saat ), yürüyüş, banyo, fotoğraf çekmek, klasik müzik dinlemek, yemek pişirmek, gülümsemek, dans etmek gibi bir çok aktivite. 

Unutmayın stresi hayatımızdan çıkaramayız ama onunla baş etmeyi öğrenebiliriz. Her zaman, ne olay olursa olsun sakin kalmak ve pozitif düşünmek size iyi gelecektir.Her olumsuz gibi duran olayın arkasında mutlaka olumlu bir şey vardır. Her kapanan kapı, yeni bir kapı açacaktır. Olumsuzda olumluyu görmeyi öğrenin. Böylelikle stresi azaltacak düzgün ve dengeli beslenebilecek, karın ve basen bölgesi yağlardan kurtulabileceksiniz.....

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com