NEDİR TETİK NOKTA ?

Kas dokusu içinde ufak kasılma düğümcükleri diyebiliriz. Aşırı uyarılmış sarkomerlerin kasılmış ve gevşeyemediği durumlar. ( Sarkomer: kasın kasılmasını sağlayan en küçük birim ) 

Tetik noktalar bastırıldığında çok ağrılıdır. Ve bu noktalar daima kas liflerinin orta noktasında bulunur. Tetik noktaları bulabilmek ve tanımak için kasın iç yapısını ve anatomiyi bilmek gerekir. Tetik noktalar kası hem güçsüz hem de gergin hale getirirler. Tetik noktalar ağrıyı farklı yerlere yollarlar. Bu nedenle ismi tetik noktadır. Bu noktalar hareket zorluklarına, ağrıya, duruş bozukluklarına, damar ve sinir sıkışmasına neden olabilir. 


NEDEN OLUŞUR ? 

Kasların aşırı kullanımı 
Kırıklar 
Çıkıklar 
Meslek 
Hareketsizlik
 .... 

NASIL TEDAVİ EDİLİR ? 

Bir kaç tedavi yöntemi var: 

Soğuk uygulama ve stretch 

Derin Masaj 

Kuru İğneleme 

Friksiyon Masajı 

Fizik Tedavi Yöntemleri gibi...


Ben bu yöntemleri denedim ve ağır antrenman yaptığım için devam etmekteyim. Gerçekten büyük faydasını görüyorum. Ama benim size anlatmak istediğim bunu kendi kendinize de yapabileceğiniz... 


PECTORALIS MAJOR ( Göğüs )

İlk  olarak Pectoralis Major yani bildiğimiz adı ile Göğüsten bahsedeceğim. Bu bölgede ki tetik noktalarının ağrısı, omuz önü, kolun iç kısmı, dirseğin içi, elin ulnar tarafı ve elin 4. - 5. parmaklarında hissedilebilir. Omuz öne çekilir ve arkaya ulaşmayı zorlaştırır. Ayrıca yükün sırtın üst bölümünde ki kaslara binmesine neden olabilir. Kolun hareketlerini kısıtlar ve baş, boyun ağrısına neden olabilir. Bu nedenle önce tetik noktalar tespit edilmeli ve yok edilmeli ( bir tenis topu ya da lacrosse ball ile duvarda ya da yerde masaj yapılmalı ) sonra germe hareketleri yapılmalıdır. Kası gerdiğiniz andan itibaren min 40-45 saniye max 2 dakika beklenmelidir.


Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com