KAHVE

Kahve bir çoğumuzun vazgeçilmez içeceği. 

Sabah uyanır uyanmaz banyoya gitmeden önce soluğu kahve makinasının yanında alan insanlar biliyorum. Bende bunlardan biriyim. 

Yorgunluğu azaltan, dikkati ve metabolik hızı arttıran, yağ hücrelerini küçülten, trigliserit miktarını azaltan, diyetlerin ve antrenmanların en güzel içeceği bu maddeye hepimiz bağımlıyız. 

Vücutta depolanmayan, tüketildikten bir kaç saat sonra vücuttan atılan bu kadar işe yarayan bir içeceğin zararları yok mu ? Tabii ki var. 

KAFEİN KİLO VERMEYE YARDIMCI OLURKEN AYNI ZAMAN DA KİLO ALMANIZA DA NEDEN OLABİLİR. 

NASIL MI ? 

İçtiğiniz saate ve miktara göre bunu yapar. Öğleden sonra saat 4 te içtiğiniz kahve, enerji içeceği ya da kafeinli herhangi birşey gece saat 10 olduğunda bünyenizde etkisini sürdürür. Uykuya dalmakta sorun yaşamasanız bile uykunuzun derinliğini etkileyecek ve yorgun olarak uyanmanıza neden olacak. Ve uyandığınızda ilk iş tekrar kafein tüketmek olacaktır. 

Uykusuzluk  hem dopamin, hem serotonin seviyenizi düşüreceğinden hem de kortizol seviyesini arttıracağından şekerli, yağlı yiyeceklere ve karbonhidrata yöneleceksiniz. Ayrıca kafein tükettiğinizde önce sarhoşluk hissi ile birlikte hızlı bir düşüş yaşayacaksınız. Duruma tepki olarak,  tekrar ayağa kaldırması için yine yağlı, şekerli yiyecekler ve karbonhidrata yöneleceksiniz. Sonuç FAZLA KİLOLAR

Çözüm kafein aldığınız saatlere dikkat etmek ve kaliteli uyku ! 

Eminim şu an kafeinsiz bir hayat sürmek veya kafeinin azaltılması fikri bile sizi yeterince huzursuz ediyor. Haklısınızda. Ben sizin için bunu denedim. Yaklaşık 2 aydır ağzıma kafein koymuyorum. Kahve ve çayı hayatımdan çıkardım. İtiraf ediyorum gerçekten çok zor. Ama sadece ilk 15 günü. İlk 1-2 gün el alışkanlığımı aradım. Elimde dolandırdığım ve evin çeşitli bölümlerinde unuttuğum yarım bir kahve bardağım yoktu. Toplantılarımı, antrenmanlarımı kahve olmadan nasıl yapacaktım ? Can sıkıcıydı çünkü beni oyalıyordu, gün içinde sıfırlıyordu, motive ediyordu. İlk olarak onun yerini alacak bir şey bulmalıydım. Bunu sıcak su ve limona çevirdim. İtiraf etmeliyim ki oldukça keyifsiz :) 


3. Günden sonra gerçekten vurmaya başlamıştı. Sinirli ve uykulu hissetmeye başladım ve su içmek istemiyordum çünkü kahvenin yerini tutmuyordu. Zaman geçtikçe yarattığı sıkıntıda artmaya başladı. Uyanamıyordum, kafam çalışmıyordu, sindirim sistemim durmuştu, okuduklarımı anlayamıyordum,  unutuyordum, dikkatimi toplayamıyordum ve tüm bunlar beni yeterince mutsuz ve agresif yapıyordu. Başaramayacağımı düşündükçe, başarmak için daha çok çabaladım ve 15. Güne kadar geldim. Herşey normale dönmeye başlamıştı. Kafein tükettiğim zamanlar gibi ayık, dikkatimi toplamış, çalışabilir duruma gelmiştim. O korkunç 15 gün bitmişti ve herşey normaldi. İşin garibi daha enerjiktim ve yeme kontrolüm daha iyiydi. Şimdi 2 ay oldu hatta geçti. Hala kafein yok hayatımda. Mutluyum ve kahvesizlikten ölmedim. Ama Kahve içmeyi özledim :) bugün olmasa da ilerde birgün tekrar kahve içeceğim....

Herşey normale dönmeye başlamıştı. Kafein tükettiğim zamanlar gibi ayık, dikkatimi toplamış, çalışabilir duruma gelmiştim. 

Bence denemelisiniz. Bu sizin kendinizle ilgili yeni şeyler keşfetmenize, kendi bedeninizi tanımanıza neden olacak. Olaya kahve içmek ya da içmemek diye bakmayın. Bunu hayatınızın her alanında uygulayabilirsiniz. Anlatmak istediğim hep aynı yön de gitmemek, deneyimlemek gibi düşünün. Ayrıca iradenizi geliştirecek ve biraz rutinden çıkıp yeni şeyler denemek size iyi gelecek. Ama unutmayın asla kendinizi strese sokacak şeyler yapmayın. Keyifle yapın.

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com