KURU İĞNELEME

Kuru İğneleme(Dry Needling) nedir?

Kuru iğneleme küçük akapunktur iğneleri ile ince filamentleri stimule edip (uyarıp) yumuşak doku iyileşmesini (kas, fasya, tendon, ligament vs) sağlar. Akut veya kronik bir sakatlık sonucu kas bölgeyi korumak için gergin duruma gelir. Bu gerginlik (kontraksiyon) o bölgedeki mikrosirkülasyonun (yani o bölgeye oksijen taşıyan ve atıkları uzaklaştıran küçük damarların) azalmasına sebep olur. ( bölge yeteri kadar kanlanamaz ) Burda oluşan fibroz doku ve skar dokusu (ölü doku) kasın tam potansiyelinde çalışmasını engeller. Bu aynı zamanda sinirlerde kompresyon ve irritasyona sebep olabilir. (Karpal tünel sendromu gibi..) 

Kasa iğne girdiği zaman 3-15.000 kas Fibrilinin uyarılmasını sağlar. Vücut iğneyi yabancı bir madde olarak görür ve immün sistemi aktive eder (bağışıklık sistemi) uyarılmış kas lifleri bir enflamasyon oluşturur ve tüm vücutta enflamasyonu azaltacak cevap doğar. Sonuçlar ağrının azalması, fleksibilitenin artması ve sağlıklı bir fizyoloji sağlamaktır. 

Tetik Nokta(Trigger Point) Nedir? 

Tetik nokta kastaki aşırı hassas (duyarlılığı artmış) palpe edilebilen nodül veya düğüm şeklindeki kas içi yapıdır. Tetik nokta olan bölge (kas) ağrılı hale gelir ve kasın tümüne yayılabilir. 


ACI HİSSEDİLİR Mİ? 

Sağlıklı bir kasta sadece iğne girişi hissedilir. İğne çok küçük olduğu için pek acı hissedilmez. Ancak aşırı ağrılı, hassas kasta acı hissi biraz olabilir. İğne tetik noktaya geldiğinde seyirme "twitch" yanıtı olur. 

AKAPUNKTUR VE KURU İĞNELEME ARASINDAKİ FARK NEDİR? 

Fizyoterapistlerin kullandığı kuru iğneleme yöntemi eski Çin geleneklerine dayanan bir uygulama değil, bilimsel batı Nöroanatomisine dayalı, kas iskelet ve sinir sistemi makale ve araştırmalarıyla kanıtlanmıştır. Kas ,tendon ve ligament üzerinde çalışılır. 


KİMLER KURU İĞNELEME TEDAVİSİNDEN YARARLANABİLİR? 

-Akut/Kronik sakatlanmalar 

-Baş ağrıları 

-Bel,boyun,sırt, omuz ağrıları 

-Kas spazmları 

-Tendinitler 

-Siyatik 

-Fibromiyalji 

-Tenisçi/Golfçü dirseği 

-Kalça,diz ağrısı 

-Overuse sakatlanmaları 

-Patellafemoral ağrı sendromu 

-Plantar fasiit 

YAN ETKİSİ VAR MIDIR? 

Yalnızca uygulanan bölgede ciltte morarma(birkaç gün içinde geçer), ve ertesi 1-2 gün iğne ağrısı görülebilir ancak sık rastlanmaz.  


Fzt.Ayla Sina

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com