Tetik Nokta 2 - Vitaminlerin Önemi

Daha önce size Tetik Noktalardan bahsetmiştim. Kısaca hatırlatmam gerekirse Dr.Travell ve Dr. Simons' ın anlatımlarına göreTetik Noktalar " Gergin kas dokusu içinde hissedilebilen aşırı huzursuz bölgesel hassasiyet nodülleridir. " Aşırı uyarılmış Sarkomerlerin kasılmış halinin gevşemediği durumlarda Tetik Nokta gelişir. Tetik noktalar bastırıldığında çok ağrılıdır. Tetik nokta yeterince aktifse dokunulduğunda irkilip sıçramanıza neden olur. Vücutta küçük sertlikler olan nodüller tetik noktaların kendisidir. Parmak ucunuzla toplu iğne başından bezelye büyüklüğüne kadar değişen boyutlarda düğüm veya yumru olarak hissedilir. Parmağınız bunları hissedecek kadar hassas olmalıdır. 

Tetik nokta ile kas spazmı birbirine karıştırılmamalıdır. Spazım tüm kasın şiddetli kasılmasıdır. Tetik nokta ise sadece ufak bir kısmında kasılmaya neden olur. Spazm dakikalar içinde çözülür. Tetik Noktalar bu kadar kısa sürede çözülmez. 

Tetik Noktalar nerelerde olur ve nasıl bulunur o zaman? 

Yukarıda da dediğim gibi parmağınız bunu hissedecek kadar hassas olmalıdır. Ve iyi bir anatomi bilgisi gereklidir. 

Tetik Noktalar, daima kas liflerinin orta noktasında bulunur. Bu noktalar motor sinirlerin girip kaslara kasılmasını söylediği, sinyallerin iletildiği noktalardır. Anatomiyi bilmek dedim çünkü kasın geniş bölgesini bilmek, ağrıya neden olan tetik noktaları bulmaya yardım eder. Liflerin kas içinde bir uçtan diğerine uzanmadığı durumlarda sorun daha da karışık hale gelir. Kas içinde ki lifler üstlendikleri göreve göre çeşitli şekillerde dizilebilirler. Hız için gerekli kaslarda lif yerleşimi paraleldir. Güç gerektiren kaslarda lifler çapraz olarak paralel yerleşirler. Tetik noktalar, herhangi bir lifin tam ortasında yerleşeceği için kasın herhangi bir yerine yerleşmiş olabilir. 

Diğer bir varyasyon ise kasların birkaç bölüme ayrılmış olmasıdır. Biceps, triceps ve quadriceps gibi. Tetik nokta kasın yalnızca bir bölümünde olduğu gibi tüm bölümlerinde de ayrı ayrı bulunabilir. Kısaca kaslarda birden fazla bölüm olabileceğini bilmezseniz tetik noktaları kolayca atlayabilirsiniz.

Tetik noktaların neden olduğu bir diğer durumda kasların kemiklere tutunduğu yerde ki şiddetli ağrılı bölgelerdir. Bunlar gerçek tetik noktalar değildir. Kasın sürekli kasılmasından hassaslaşmış bağ dokulardır. Bu noktalar her zaman merkezi tetik noktaların kontrolü altındadır. Ve bu durumda tedavi edilmesi gereken esas hedef merkezi tetik noktalar olmalıdır. Tetik noktalar tedavi edilmezse kas tutulma yerlerinde ki yüksek gerilim uzun vadede eklemde bozulmalara neden olabilmektedir.

Bir çok ağrının nedeni tetik noktalar olabilir. Örneğin sırtınızın alt bölümünde ki ağrılar kalça, karın hatta baldır kasları gibi ilginç kasların tetik noktalarından kaynaklanabilir. Veya adet dönemlerinde çektiğiniz karın ağrılarınız karın bölgenizde ki tetik noktalar kaynaklı olabilir. 

Tetik Nokta oluşumunun bir çok nedeni olabilir. Kasların aşırı ve hor kullanımı, tekrarlayan hareketler, anormal kemik yapısı gibi. Tabii bunun yanında tedavi sürecini olumsuz etkileyecek faktörlerde vardır. Vitamin ve mineral eksikliği, metabolik bozukluklar, psikolojik faktörler, nikotin, kafein, alkol kullanımı gibi. Bu başlıkları zaman içinde tek tek ele alıp anlatacağım. Ayrıca size tetik noktalarınızı bulmayı ve kendi kendinize iyi etmeyide öğretmeye çalışacağım. Bu yazımda vitamin ve mineral eksikliğinin ağrı tedavisinde ki önemini vurgulamak istiyorum. 

Vitamin B1, B6, B12, C vitamini, folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum hayati öneme sahip olan vitaminlerdir. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle yaşlılarda, hamile kadınlarda, diyet yapanlarda, depresyonda ve ciddi hastalık gruplarında görülmektedir. Esas sorun, bu vitamin ve minerallerin yetersiz alımı değil yıkımlarına neden olan diğer maddelerin alımıdır. Mesela içtiğiniz sigara C vitaminini yok eder. Aşırı su içilmesi, vücuttan B vitamininin atılmasına neden olur. Alkol ve çayın içinde ki tannin maddesi B1 emilimini bozar. Antiasitler folik asit emilimini bozar. Doğum kontrol hapları, steroidler B6 eksikliğine neden olur. Aşırı C vitamini ve folik asit, B12 eksikliğine neden olur. 

Normal kas işlevi için kalsiyum, magnezyum, ve potasyum minerallerinin seviyeleri normal olmalıdır. Kalsiyum kas liflerinin kasılma ve gevşeme işlevinde doğrudan rol oynar. Demir, kas dokusunun kanla taşınan oksijen ve besinleri kullanabilmesini sağlar. Ayrıca vücut ısısının düzenlenmesini sağlar. Demir eksikliğiniz varsa devamlı üşürsünüz. Ayrıca Demir fazlalığıda eksikliği kadar kötü sonuçlara neden olur. Potasyum eksikliği kalp ve diğer düz kas işlevlerini etkiler. Vücudun kalsiyumu kullanırken magnezyuma da ihtiyacı vardır. Magnezyum seviyesinin düşük olması kasların güçsüz olmasına neden olur. Ama tabii ki her zaman söylediğim birşey var vitaminde olsa kafanıza göre kullanmamanız....

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com