DİZ AĞRILARI NEDEN OLUR ? NE YAPILMALI ?

Birçok insanın dizi hareket genişliğinin bütününü kullandığı durumlarda hışır hışır sesler veya çat diye patlama şeklinde sesler çıkarabilir. Özellikle egzersiz öncesi açma-germe esnasında veya dize daha çok yük binen  squat egzersizlerinde bu durumla karşılaşılır.

Genel olarak diz kapağının (patellanın) aşırı kullanımı (spor aktiviteleri, koşma, bisiklet, sıçrama) da diz ağrılarına neden olur.

KADINLARDA ANATOMİK NEDENLERDEN DAHA FAZLA GÖRÜLÜR; ÇÜNKÜ DAHA FAZLA YÜK BİNMEKTEDİR.
Ağrı. Yürürken, koşarken, merdiven inerken, yokuş inerken ve uzun süre oturma sonucu ortaya çıkabilir. Ağrıyı azaltmak için dizlerini uzatma ihtiyacı hisseder kişi.
Zaman zaman dizde şişlik ve diz ekleminin hareketi sırasında "kıtırtı" sesi duyulur. 
NE YAPILMALI ?
Diz eklemindeki şişlik ve ağrı geçene kadar 2-3 gün boyunca günde 3-4 kez 15-20 dk soğuk uygulamak
Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak
Zayıf kasları güçlendirecek egzersizler
Dizlik
Mutlaka anatomik sorunlar ve antrenman hataları saptanmalı ve ona göre bir program izlenmeli. 
KORUNMA VE ÖNLEM
Diz çevresindeki kasları güçlendirmeli
Diz kapağına fazla yük binmesini önlemek için quadriceps, hamstring ve calf kaslarını esnetmek gerekir. 

Dejenerasyon (yaşlanmanın bir sonucu olarak) Quadriceps kaslarındaki kas dengesizliği olabilir. Bu durumda quadriceps kası diz kapağını ( patellayı ) bir tarafa daha fazla çekerler. Ve diz kapağındaki ( patellanın ) bir tarafındaki kıkırdak daha fazla basınca maruz kalacaktır.

Doğuştan diz kemiklerinin şekil farklılığı da diz ağrılarına sebep olabilir.

ŞİKAYET  

 

Konu ile ilgili Uzman Ortopedi Doktoru Yunus Öç’ün (https://mysu.com/@yunusoc) de yazısında (https://mysu.com/article_detail/119) belirttiği aşağıdaki önerileri de uygulayabilirsiniz.

Bacaklarınızı ve dizleriniz güçlendirmek için düzenli egzersiz yapın. Ağırlıklar veya direnç bantları ile egzersiz yapın ya da squat ve lunges gibi vücut ağırlığı egzersizlerini haftada en az iki kez yapın. Yürüyüş yapmak ve düzenli bisiklete binmekte bacak kaslarınızı kuvvetlendirecektir.

Egzersiz öncesi mutlaka ısının. Isınmadan yapılacak egzersiz ile kas ,ligament ve eklem yaralanmasına neden olabilirsiniz.

Esnek olun. Egzersiz yapmadan önce dinamik germe ile eklem hareket arkı boyunca kaslarınızı gevşetin. Egzersiz yaptıktan sonra statik germe ile 15 dakika kaslarınızı gergin halde tutarak kaslarınızın esnek olmasını sağlayın.Bunlar yaralanmayı önlemeye yardımcı olur. Özellikle diz sağlığı için düzenli olarak uyluk ön ve arka grup kaslarınızı gerin ( sırasıyla quadriseps ve hamstringler).

Eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız yavaş yavaş arttırarak daha ağır ve daha uzun egzersiz formuna ulaşın. Hızlı olarak arttırılan programlar yaralanmalara ve spordan uzak kalmaya neden olacaktır.

Ayaklarınızı iyi kavrayan ve yaptığınız spora uygun ayakkabılar giyin.

Sağlıklı bir kiloda kalın ve sık sık kilo alıp vermeyin. Kilonuza dikkat ederseniz dizler üzerindeki baskıyı azaltacaksınız ve aşırı kiloların neden olduğu erken osteoartrit riskinden uzaklaşacaksınız.

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com