Beslenme ve Yanlışlar

Hata Nedir ? Bence ” öğrenme sürecinde deneyimsizlikten kaynaklı, bilmeyerek yapılan” diye açıklamak istiyorum. 

Hata yapmak öğretir, geliştirir, olgunlaştırır. Aslında bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu okumak, dinlemek ama en onemlisi deneyimlemektir. Beslenme konusunda büyük hatalarım oldu. Şu an bulunduğum duruma ve bu fiziğe sahip olana kadar birçok aşamadan geçtim ve maalesef yanımda yardim alabileceğim kimseler yoktu. Bu durumda her şeyi kendi kendime deneyimleyerek öğrendim. 

BESLENME

Çağımızın büyük sorunlarından biri. Çoğumuzun takıntı halinde kilo verme isteği ve yapılan ciddi hatalar. Bu ciddi geniş bir konu , nereden başlanır nerede biter ben de bilemiyorum. Ama şöyle bir başlangıç yapabilirim büyük harflerle… “Beslenme kişiye özeldir”. Bulduğunuz duyduğunuz her diyet uygulanmaz.

“Beslenme kişiye özeldir”. Bulduğunuz duyduğunuz her diyet uygulanmaz.

Diyet denince akla ilk gelen ve size söylenen salata ve yeşillik tüketmek!! Peki bunu söylerken kişinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını biliyor muyuz acaba? O zararsız görünen, inatla tavsiye edilen salatanın da insana zararları olabileceğini biliyor muyuz? Örneğin; Derin Ven Trombozu bacaklarda derinde kaslar içinde yer alan ana toplardamarın pıhtılaşarak tıkanmasıdır. Derin Ven Trombozu olan birine yapılacak en büyük hata K vitamini içeren gıdalar vermek olacaktır. Çünkü K vitamini kullanılan kan sulandırıcı ilaçların etki mekanizmasını değiştirecektir. 

Bu K vitamini hangi besinlerde var? Yeşil yapraklı sebzeler. Brokoli, ıspanak, marul…. E ne oldu hani salata sağlıklıydı? Diyet listeniz çöpte. Tekrar ediyorum beslenme kişiye özeldir. Kadınların zayıf olmaları için büyük baskı altında oldukları bir zamanda yaşıyoruz. Zayıflamak artık güzellikle eş anlamlı hale geldiğinden değil, aynı zamanda kişisel kontrol ve yetkinliği gösterir hale geldiği için de rağbet görmektedir. Kadınların zayıf olma konusundaki baskıya diğer bir örnek basılı yayınlarda görülüyor. 

Zayıflamak artık güzellikle eş anlamlı hale geldiğinden değil, aynı zamanda kişisel kontrol ve yetkinliği gösterir hale geldiği için de rağbet görmektedir.

Diyet önerilerine ayrılan yer miktarı ve hayranlıkla baktığınız kusursuz bedenler… Özgüveni değişik nitelikleri temsil eden ve bir araya geldiğinde özsaygıyı oluşturan dilimlerden oluşan bir turta olarak düşünün. Karakter gücü, sorumluluk, zeka, iyilik, dürüstlük, kariyer, iyi bir arkadaş, eş olma beceresi, çekicilik ve diğer değerlerin kişiye özgün olarak her birey için farklı şekillerde bir araya gelmesiyle oluştuğunu hayal edin. Bazıları için müzik yeteneği, çizim yeteneği, sevgi dolu bir ebeveyn olmak özgüvenin önemli bileşenleri olurken bazıları için kilo ve görünüm özgüveni etkiler. Kimi kişinin kilo ve görünümü ile tanımlanan çekicilik diğer değerleri yerinden edecek boyuttaki en büyük dilimdir. İşte bu noktada sorun başlıyor. 

Kilo ve görünümün aşırı derece değerli hale gelmesi sorunun başladığı kırılma noktası olabiliyor. Genelde tüm çalıştığım kadınlarda bunu görüyorum çünkü ben de bu sorunu yaşadım! Kilo vermek adına yanlış beslenme, diyetler, fazla egzersiz, her gün tartılma, çeşitli ilaç kullanımı, öğün atlama, bir süre sonra yediklerinden pişman olma, belki de yediklerinden hızlıca kurtulma çabası… Sonuç kısır döngü kilo verememe ve uzun vadede çıkacak sağlık sorunları… Birçok kadının farkında olmadığı, olsa bile kendine bile itiraf edemediği takıntılı bir durum, sağlık sorunu. Bulimia Nevroza! 

Tabi ki bir çok kadın sağlıklı besleniyor ve beslenme sorunları olmuyor ama bir cogu da görünümün aşırı değerli olması sebebiyle kısıtlı yemek yeme sonucunda tıkanırcasına yemek yeme ve kendine göre garip yemek kuralları geliştiriyor. Günde yalnızca 500 ile 800 kalori tüketmeye çalışan veya herhangi bir tatlı ya da ekmek çeşidi gibi karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerin tüketilmesini yasaklayan yanlış bir beslenme. Bu türden alımı kısıtlama çabaları fizyolojik yoksunluk durumu ve memnun olmadığınız siz ve olmaya çalıştığınız siz arasında büyük gerginlik, öfke, depresyon, kaygı gibi olumsuz duygu durumları…. Kendinizde böyle durumlar tespit ediyorsanız, zayıflamak takıntı haline geldiyse, sadece salata ile ömür geçeceğini düşünüyorsanız, zayıflamak için elinizden geleni yapıyorsanız belki de yardım alma zamanı gelmiştir. 

O zaman yapacağın ilk şey öğün atlama, kendini aç bırakıp bedenine eziyet etme!! Savaş başlatma!! Bir sonra ki öğün ya da bir sonraki gün çılgın gibi yiyeceksin.

Şu ana okuduklarınızın bir kısmını maalesef ben de deneyimledim. Alıntı değil, yaşamışlık!! İşte benim hatam bu!! Çok büyük! Zayıflamak mı istiyorsun? O zaman yapacağın ilk şey öğün atlama, kendini aç bırakıp bedenine eziyet etme!! Savaş başlatma!! Bir sonra ki öğün ya da bir sonraki gün çılgın gibi yiyeceksin. Bu da bedenine iyi gelmeyecek. Diyabet , mide, bağırsak hastalıkları, potasyum dengesizliği, kaslarda yorgunluk, kramplar, sıvı dengesizliği ve ruhsal cokuntu gibi devam eden sorunlar çıkacak karşına. Bilinçsiz kullanilan ilaçlar karaciğer yağlanmasına, kalp yetmezliğine, böbrek yetmezliğine neden olacak. Peki bütün bunlar ne için? Dur ve dusun!! Diyet yapma demiyorum ama her ne yapıyorsan bilinçli, kontrollü, düzgün yap!!!

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com