Sağlıklı olacağım derken sağlığınızdan olmayın

Sağlıklı olacağım derken sağlığınızdan olmayın

Sağlık konusundaki bilincin artmasıyla birlikte düzenli spor yapanların sayısı her geçen gün fazlalaşmaktadır. Yaz aylarında açık alanlarda spor yapılırken havaların soğumasıyla birlikte daha çok kapalı alanlar tercih edilmektedir. Sağlıklı kalmak adına gidilen spor salonlarında. belli kurallara uyulmadığı taktirde ise bir çok hastalığa neden olabilmektedir. Örneğin egzersiz aletlerinde birikmiş mikropların, enfeksiyon hastalıklarının yayılmasında büyük risk oluşturduğunu söyleyebiliriz.


Ellerinizi yıkamayı unutmayın

Kış aylarında toplu taşıma araçları, sinema ve alışveriş merkezleri gibi spor salonları da bulaşıcı hastalıklar açısından oldukça risklidir. Spor salonları gibi toplu yaşamın olduğu alanlarda verem, nezle, grip başta olma üzere diğer viral hastalıklar kolayca kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bu tür hastalıklar hava yoluyla geçebileceği gibi ortak kullanılan spor aletleri ve malzemelerle de bulaşabildiği unutulmamalıdır. Özellikle salgın dönemlerinde mevcut hastalığı olanların spor salonlarından uzat tutulması gerekmektedir. Sık sık elleri yıkamak ve egzersize başlamadan önce spor yapılacak aletin üzerine temiz bir havlu sermek ihmal edilmemelidir. 


Hastalık zeminden gelebilir

Birçok insan ortak kullandığı için spor salonlarının zeminleri de önemli bir tehlike oluşturmaktadır. Spor yapan kişinin derisi hareketle birlikte terlediği ve sürtünme ile zedelendiği için mikropları kabul edici hale gelebilmektedir. Mantar, spor salonlarında en sık görülen hastalıkların arasındadır. Bulaşıcı özelliği nedeniyle çıplak ayakla basılan soyunma odalarından, hamam gibi sıcak nemli yerlerden, havuzlardan, duşlardan ve terliklerden kolaylıkla geçebilmektedir.


Kendi havlunuzu kullanın

İyi yıkanıp dezenfekte edilmemiş havlular terle bulaşan enfeksiyonların taşınması açısından önemlidir. Spor salonlarında verilen havlu ve terlik yerine kişisel eşyaların kullanılması olası hastalıklardan korunmak için bir yol olabilir.


Kilolu ve diyabetik hastalara daha kolay bulaşıyor

Nem, ıslaklık, kötü hijyenik koşullar mantar enfeksiyonları başta olmak üzere birçok mikrobun üremesine ve yayılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle bir çok spor salonunda bulunan havuz ve duşlar da önemli birer enfeksiyon kaynağı olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar herkesi tehdit etmekle birlikte obezite ve diyabet hastalarına bulaşması çok daha kolay olmaktadır.


Hastalıklardan korunmak için nelere dikkat edilmeli

El yıkama alışkanlığı hemen hemen tüm enfeksiyonlardan korunmanın temelini oluşturmaktadır. 

Elleri yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda ıslak mendil kullanılıp eller ve kullanılacak aletler dezenfekte edilmelidir.

Spor yapmak için seçilecek spor salonu, sağlık kulübü gibi yerlerin dikkatli seçilmesi gerekir. Spor salonları mutlaka enfeksiyon konusunda bilgili hekimler tarafından denetlenmelidir.

Ellerin çok kullanıldığı yerlerin düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.

Merkezlerin havalandırması çok iyi olmalıdır.

Spor yaparken kullanılan aletlerin üzerine temiz bir havlu serilmelidir.  Kişisel hijyen kurallarına özel gösterilmelidir.

Her spor seansından sonra mutlaka duş alınmalıdır. Duş sonrası mutlaka parmak araları da iyice kurulanmalıdır.

Ciltte yaralanma gibi bir durum var ise enfeksiyon riskine karşı iyileşene kadar mutlaka bandaj veya yara bandı ile örtülmelidir.

Çıplak ayakla yerlere basılmamalıdır.

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com