SNOWBOARD EGZERSİZLERİ

SNOWBOARD EGZERSİZLERİ

Kış sezonunda yapmayı en çok sevdiğim şeylerden biri snowboard. Özgür ve güçlü hissettiğim o anlar zirveden aşağı inerken ki sessizlik, soğuk, rüzgarın sesi, ben ve boardum. Üniversite yıllarında başlayan bu sevdama son dönemde devam edemiyorum ne yazık ki zamansızlıktan. Ama bugün ki yazımda da size bu eğlenceli, heyecan verici spordan ve bordculara yönelik egzersizlerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bordu takıp kayan herkesin bordcu olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum. Kaymaya gidiyorum diyip bütün gün sucuk - ekmek yiyen, çay - kahve içen, geceleri partileyen insanlar biliyorum.
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
Bordcu kime denir o halde ?
  Bordu dümdüz aşağı inmek için değil uçmak için kullanıyorsanız';>';>
  Sabah 9 dan akşam telesiyejler kapanana kadar öğle yemeğini bile atlayarak kayıyorsanız. ';>';>';>';>
  Kışı iple çekiyorsanız ';>';>';>';>';>';>
  Sabah erken kalkıp kayabilmek için gece diskolarda tepinip içmiyorsanız ';>';>';>';>';>';>';>';>
  Bordunuzun bir ismi varsa
  Pistten çıkıp arayışa ve bol kara giriyorsanız aramıza hoşgeldiniz. Sizde bir bordcusunuz demekdir.';>';>

Peki sezon yaklaşıyor ne yapmalı hazırlık için?
Egzersiz, yorgunluk olmadan uzun bir süre kaymak, performansını artırmak ve yaralanmaları önlenmek için önemlidir. Ayrıca, engebeli arazilerin çeşitli türlerine uyum sağlamaya da yardımcı olacaktır. İşte snowboard sporuna vücudunuzu hazırlamak için yapabileceğiniz bazı önerile:
Snowboard yapmak bir çok hareket gerektirir. Özellikle alt vücut kaslarınıza ilgi göstermeniz gerekir. Bacak kasları için yapılacak tüm ağırlık egzersizleri dayanıklılık ve gücünü artırmaya yönelik olmalıdır. Güç kadar esneklikte önemlidir. Kas zorlanmalarının ve diğer yaralanmaların önüne geçmeye faydası vardır. Esneklik kazanmak için antrenmanlardan önce ve sonra germe egzersizleri yapılmalıdır. Denge geliştirilmelidir. Pilates topu veya bosu ile denge çalışmaları yapılabilir. Trambolin kullanarak da denge ve güç kazanmanız mümkündür.
Ayrıca yürüyüş, yüzme ve koşu gibi egzersizler, kalp-damar sisteminizi güçlendirir. Bu egzersizler kardiyovasküler dayanıklılığın geliştirdiğinden daha uzun süre snowboard yapabileceksiniz.
İşte size birkaç egzersiz örneği....
1 - Side Bridge With Leg Raise Önkolunuzun üzerinde yere yanlamasına uzanın. Burada dikkat etmeniz gereken dirseğinizin omuzunuzun altında ( hizasında ) olması ve belinizi bükmeden üstteki bacağınızı 30 santimetre kaldırmanız. Bir saniye bekledikten sonra indirin. Her bacak için 10 tekrar ve 3 set.   1-1.png
2- DB ile Step Up Taşıyabileceğiniz, dengenizi ve hareketinizi bozmayacak kilolarda iki dumbell alın. Merdiven çıkar gibi sehpaya çıkıp inin. Sehpaya bastığınız bacağınız yukarı çıktığınızda düz olmalıdır. Her bacak için 10 tekrar ve 3 set.
2-1.png
3 - DB ile Jump Squat Yine elinize size uygun ağırlıkta dumbell alın. Squata inip sıçrayın. Hareketi 10 tekrar 3 set yapın.
3.png
4 - Floor Sweep Sırt üstü yatın, bar’ı ( ya da dumbell )havada düz tutun. Ayaklarınızı önce sağa kaldırın, ardından yere değdirip sola kaldırın. Yani bacaklarınız bir sol elinize doğru ardından yere ve sağ elinize doğru gelmeli. 10 tekrar ve 3 set yapın!
. 4.png
5 -  Denge için
IMG_1828.JPG IMG_1829.JPG IMG_1830.JPG
Yapabileceklerinizden bazıları. Egzersizlerin daha fazlasını sizlere video çekerek ilerki dönemlerde anlatacağım.
Sevgiyle kalın

Bol karlar... :)

';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
';>
Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com