STRESİ AZALTMANIN YOLLARI

STRESİ AZALTMANIN YOLLARI

Günümüzün sorunu stres. Aslında her dönemde varolmuş ve varolacak bir sorun. Stressiz insan yoktur. Çünkü insanlar çevrede olup bitenlere tepki verirler. Eğer stres yoksa kişi tepki veremez. Çünkü enerjisi yoktur. Bunun anlamı ölüm demektir. Bu yüzden stres hayatın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bunun tam tersi bir durumda, yani aşırı streste de insan yaşayamaz. Çünkü aşırı bir şekilde enerjisini sarfetmektedir. Bu yüzden olması gereken düzeyde stres olmalıdır. Ama günümüz şartlarında ne yazık ki bu biraz zor gibi.

Stres zihnimizi ve fiziksel gücümüzü azaltabilir. Hayata negatif yönüyle bakar, karamsar bir ruh haline bürünebiliriz. Bu stresin olumsuz tarafıdır. Bir de olumlu stres vardır. Amaca ulaşırken kendi potansiyelimizi yeterince kullanmamızı ve bu doyumu hissetmemizi sağlar. Aslında kendimiz için yoğun ve uzun olmamak koşuluyla bir miktar strese ihtiyacımız vardır.

Peki stresli olup olmadığınızı nereden anlayacağız ? Aşağıdaki soruların çoğuna evet yanıtı veriyorsanız minik bir sorunumuz var demektir.


 • Sürekli yorgun bir haldemisiniz? Sabahları yorgun bir halde mi kalkıyorsunuz?
 • Kendinizi sinirli, endişeli ya da panik halinde mi hissediyorsunuz?
 • Başkalarına karşı tahammül gösteremiyor musunuz?
 • Bir konuya yoğunlaşmakta güçlük mü çekiyorsunuz?
 • Uyku probleminiz var mı?
 • Genelde baş ağrısı çeker misiniz?
 • Daha önce yaptığınız işlerden zevk almıyor musunuz?
 • Kendinizi önemli biri değilmiş gibi mi görüyorsunuz?
 • Neşesiz ve depresif bir halde misiniz?
 • Soğuk algınlığına sık yakalanıyor musunuz?
 • Dinlenmek için herhangi bir madde kullanıyomusunuz? (içki, sigara, uyuşturucu)
 • İştahınızda artma var mı?
 • Çabuk mu sinirleniyorsunuz?

Eğer evet yanıtı çoksa aramıza hoşgeldiniz. Mesela benim son 1 aydır ki halime :)

Stresi azaltmak için bir çok yol vardır. Örneğin spor yapmak, dans etmek, müzik dinlemek, biriyle sohbet edip içini dökmek, nefes egzersizleri, gevşeme seansları, doğa ile iç içe olmak ya da benim yöntemim olan güneşin tam yüzüme vurduğu bir noktada oturup, gözlerimi kapatıp güneşin sıcaklığına ve aydınlığına teslim olup, sakin bir ortamda kahvemi, çayımı yudumlamak. Bu esnada da gevşeme cümlelerini kullanmak. Sakin hissediyorum. Herşey rahat ve problem yok. Tüm vücudum sakin ve gevşemiş. Rahat hissediyorum.

Bunun dışında yukarıda spor örneğini verdim çünkü hareket etmenin kalp ve bazı hastalıkları azaltıcı etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Düzenli ve ölçülü yapılan spor beden sağlığı yanında duygusal rahatlamaya ve zihni gevşetmeye de yarayacaktır. Bir uğraşı tedavisidir aslında.

Stresi azaltmada ikinci yol ise huzur ve sakinlik kazandıracak müzikler dinlemektir. Spor veya meditasyonla birliktede bunu yapmanız mümkün. Sessiz ve loş bir ortamda, üzerinizde sizi sıkmayacak rahat giysilerle, rahat bir oturuşta, gözleriniz kapalı. Ben aynı zamanda güzel bir oda kokusuda kullanıyorum.

Veya iyi ve güvendiğiniz bir arkadaşınıza içinizi dökerek de rahatlayabilirsiniz. Arkadaşınızın sizi ve konuyu iyi anlaması gerekir. Ve eğer nasihat veriyorsa bunu iyi yapabilen birinin olması şart. Bunu yapan kişinin problemi iyi belirlemesi gerekir. Ayrıca problemi düzeltmek için hangi yolları denediğini anlaması, işe yarayacak yaklaşımları bulması gerekir.

Dua etmek de huzur, sükunet ve dayanıklılık getirecektir. Dua etmek problemleri kelimelerle ifade etmeye imkan verir. Bu da problemin karışıklık ve belirsizlikten kurtulmasına yardım eder. En çaresiz ve ümitsiz durumlarda her şeyi duyan, her şeyi bilen ve gücü yeten bir kudrete inanmak, sığınmak ve güvenmek o kişiye sakinlik ve huzur verir "Ben yalnız değilim" diyerek güven duygusu gelişir ve daha dayanıklı olur.

Stres durumunun doğru tahlil edilmesi gerekir. Öncelikle endişe ve sıkıntı varsa ortada bir problem var demektir. Peki sormamız ve cevaplamamız gereken sorular nelerdir ?


- Problem nedir?


- Problemi doğuran sebepler nedir?


- Muhtemel çözüm yolları nelerdir?


- En iyi çözüm yolu hangisidir?


Bu dört soruya cevap verilirse stres vericinin zararını karşılamak ve en aza indirgemek mümkün olacaktır.

Daha az stres için kendimize vereceğimiz emirlerde var tabi. Bunlar neler peki ?

İşte bir kaç örnek:


- Aynı zamanda tek bir işi yap!


- Problemi kavra!


- Dinlemeyi öğren!


- Soru sormayı öğren!


- Anlamlıyı anlamsızı ayır!


- "Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır" kuralını unutma!


- Esnek ol!


- Hataları kabul et!


- Basitçe ifade et!


- Sakin ol, gülümse!


- Zamanlamayı iyi yap!


Ve son olarak okuyan, araştıran insanlar meşguldür. Üzülmeye zamanı yoktur. İstek ve gayret içinde bir "uğraşı tedavisi"ni kendisine uyguluyor demektir. Bu nedenle stresi azaltmada iyi bir yol olarak meşguliyeti tavsiye edebiliriz.

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com