GÜZEL OLMAK İÇİN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN !

GÜZEL OLMAK İÇİN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN !

"Beden sattırır"

İşte sorun bu noktada ve düşünce biçimiyle başlıyor.

Yani artık ne dinsel görüşteki gibi et, ne de sanayisel mantıktaki gibi emek gücü olan beden, uzun bir kutsallaştırma sürecinin sonunda nasristik bir kült nesnesi halini almıştır.

Bu gün, şişman olmamanın yeterli olduğu günler geride kalmış, 90-60-90 ölçülerindeki beden ideali de yerini orta boylu bir kadında "sıfır beden" söylemine bırakmıştır. On beş yıl önce adı bile bilmeyen selülit bu gün bir kusur ilan edilmiş ve selülitten kurtulmak için satın alınabilecek çok sayıda ürün piyasaya sürülmüştür.

Bireylerin bedenlerinden hoşnutsuz olmaları özgüvensizlik, depresyon, hatta ölümcül sonuçlara yol açan yeme bozukluklarına zemin hazırlamaktadır. Yapılan araştırmalar bedeninden hoşnut olmayan erkekler ile bedeninden hoşnut olmayan kadınlar arasında belirgin bir oran farkı olmadığını göstermektedir. Ancak bedeninden hoşnut olmayan kadınlarda depresyon ve yemek bozukluğu görülme oranı erkeklere oranla daha yüksektir.

Kadının olabildiğince ince olmasını öngören yaygın güzellik ideali, erkeğin ise zayıf fakat iri olmasını destekler. İdeal erkek bedeni güç ve dayanıklılığı çağrıştırır biçimde kaslı ve geniş omuzlu olmalıdır. Erkeklerde sıskalık "oğlanlık"ı çağrıştırmakta, şişmanlık ise akıl ve rasyonalite ilişkilendirilen erkeğin iradesizliği ve başarısızlığı olmaktadır.

Güzel görünmek ve bize dayatılan ölçülerde olmak adına yaptığımız garip diyetler, ölüm oruçları, ilaç kullanımları ve bunların sonucunda kazanılmış olan o mükemmel diye bahsettiğimiz vücutlar sağlıklı olmaktan oldukça uzaktır. Güzel görünmek adına sağlığı bozmaktır. Öncelikle ne istediğinize bir karar verin. Sağlıklı bir yaşam ve sürdürülebilir bir beslenme ve antrenman programımı, yoksa sağlıksız, uzun süre korunamayacak harika görünümlü bir vücut mu ? Bu demek değil ki sağlıklı yaşamı seçenler iyi bir bedene sahip olmayacak ! 

Neyse bu konuya çok fazla devam etmek istemiyorum bu aşamada. Bu benim ayrıca size bahsetmek istediğim bir konu çünkü.

Bahsetmeye çalıştığım bu kalıplardan çıkmanız ve bilinçli olmanız. Tanıdığım ve gördüğüm bir çok insan hipnoz olmuşcasına yapıyor bu işi. Güzel olmanız için ya da öyle hissetmeniz için size dayatılan ölçülere sahip olmanıza gerek yok. Selülitli kadın da güzeldir, biraz kilolu olmanız sorun değil, şişmanlık utanılacak birşey değil. Sadece sağlığınız acısından tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kendinizi sevin, kendinizle barışın. Size bunu söyleyen ben güzel sanatlar okumuş, amblaj meraklısı, estetik kaygıları olan, güzel olan herşeyi çok seven ama bir o kadar da tecrübesi olan bir kadın. Evet amblaj sattırır. Bir markete ya da mağazaya girdiğinizde sizi kendisine çeken amblajdır ilk. Kağıdına bakarsınız, renklerine, şekline ama sonra içeriğine. Evet biliyorum güzel bir fiziğe sahip olmak egonuzu besliyor, süper hissediyorsunuz, özgüven patlaması yaşıyorsunuz. Ama o fiziğe sahip olmadığınız zamanlar da bunları yaşamalısınız. Sizi siz yapan ya da bana göre seksi yapan düşünce şekliniz, beyniniz ve enerjinizdir. Bedeninizi her zaman aynı formda tutamayabilirsiniz hatta tutamazsınız. Her zaman iniş çıkışları olacakdır. Herşey kafada bitiyor unutmayın. Spor yapın, düzgün beslenin ama dozunda...

Sevgiyle Kalın

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com