Egzersizden önce nasıl beslenmeliyiz ?

Egzersizden önce nasıl beslenmeliyiz ?

Egzersiz öncesi ve sonrası beslenme çok önemlidir aslında. Sizin performansınızı etkileyecek öğündür diyebilirim. Antrenman öncesi menü fizyolojik ve psikolojik maddeler içerir. Her insan farklı yemek tercihine sahiptir. Bu nedenle herkes için geçerli bir menü veya yiyecek yoktur. Egzersizden önce beslenme kişiye ve yapılacak spor türüne göre değişir. Kişi antrenman öncesi kendi vücuduna uygun olan ve olmayan yiyecekleri öğrenmek zorundadır. Bazı sporcular ya da kişiler özel şeyler yemek isterken bazıları birşey yemek istemezler.

Örneğin koşucularda midenin yukarı aşağı hareketi nedeniyle, midenin hareket etmediği sporlara göre daha fazla sindirim sorunu yaşarlar. 

Dayanıklılık sporlarında sindirim problemleri kusma, reflüğ, mide ağrısı ve mide de gaz olabilir. 

Bisikletçiler, yüzücüler, kayakçılar, koşucular ve diğer sabit pozisyonlarda sıkışan bağırsakları yüzünden sindirim sistemi sorunu yaşayan sporcular sayılabilir.

Sindirim sistemi problemlerine neden olan etkenler ise şöyle sıralanabilir

  • Antrene olmayan kişiler zaman zaman sindirim sistemi problemi yaşayabilirler. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken antrenman yoğunluğunu düşürmek ve kademeli olarak yavaş yavaş arttırmak olacaktır. Böylece vücudunuz bu değişime ayak uyduracaktır.
  • Kadınlar erkeklere göre daha çok sindirim problemi yaşamaktadır. Özellikle menstural dönemde. Hormonal değişimler yüzünden bağırsak hareketleri de değişmektedir.
  • Stress. Evet gergin kişilerde yiyecekler mide de daha uzun kalır.
  • Yoğun egzersizler sindirim problemlerine neden olabilir.
  • Çok yüksek seviyede protein ya da yağ içeren yiyecekler egzersizden kısa bir süre önce alınırsa sindirim problemleri yaşanabilir. Düşük yağ içeren besinler, karbonhidrattan zengin yiyecekler tüketmek doğru olacaktır.
  • Yüksek lifli gıdalar sindirim problemine neden olabilir.
  • Kafeinin çok alımı rahatsız bir mideye neden olabilir.

Egzersiz öncesi yenen besinlerin 4 nedeni vardır

Birincisi Hipoglisemiyi önlemek. Hipoglisemi oluştuğunda yorgunluk, baş dönmesi, bulanık görme ve kararsızlık oluşacaktır.

Mide ağrısını geçirir, mide suyunu emer ve açlığı azaltır besinler olmalı.

Kasların enerjisi daha sonradan depolanan glikojenden sağlanmaktadır.

Son olarak zihninizi, vücudunuzun yakıtını iyi bir şekilde aldığı düşüncesiyle rahatlatmalıdır.

Peki şimdi bana haklı olarak yazdın yazdın ama hala egzersiz öncesi ne yiyelim onu söylemedin diyeceksiniz haklı olarak. O zaman şöyle anlatayım:

Antrenman tipine, yoğunluğuna göre besin seçilmelidir.

Hergün yediğiniz yüksek karbonhidratlı menüler enerji sağlar ve vücudu hareket için hazırlar. Egzersizden 1 saat önce yenilen yiyecekler sizi açlıktan korur ve kan şekerinizi dengeler. Ama kas glikojen depolarını doldurmaz. Asıl enerji dolumu egzersizden sonraki 1 saat içerisinde gerçekleşir. Bu süre içinde özellikle karbonhidrat ve protein içeren besinlerin alınmasına önem verilmelidir. 

Bir diğer önemli noktaysa egzersiz süreniz. Eğer egzersiziniz 60 - 90 dakikadan fazla sürüyorsa düşük glisemik etkisi olan karbonhidratlar seçmek doğru olacaktır. Örneğin muz, yulaf ezmesi, yoğurt gibi. Egzersizden 1 saat önce yerseniz besinler sindirilip enerjiye dönüştürülebilir. Ve egzersiz boyunca enerji üretiminin devamlılığı sağlanabilir. Eğer egzersiziniz 1 saatten az sürecekse midenizi rahatsız etmeyecek kolay sindirilir yiyecekler yiyebilirsiniz. Az yağ yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler. Yüksek yağ içeren besinler ve proteinlerden kaçınmalısınız.

Sindirim için mutlaka yeterli zamanı ayırın. Yüksek kalorili yiyeceklerin sindirimi hafif atıştırmalıklara göre daha yavaş olacaktır. Büyük bir menünün sindirimi yaklaşık 3-4 saat, küçük bir menü için 2-3 saat, sıvı içerikli menüler için 1-2 saat, hafif atıştırmalar için 1 saat zaman gereklidir.

Eğer hassas bir mideniz varsa sıvı içerikli öğünler deneyebilirsiniz. Sıvı yiyecekler katılara göre mideyi daha çabuk terkedeceklerdir. Tabii bunu yaparken egzersiz esnasında çalkalanma yapabileceğini ve bununda mide bulantısına yol açabileceği unutulmamalıdır.

iyi sporlarPaylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com