Nar

Nar

Nar iyi bir lif kaynağıdır. Nardaki lifin çoğunluğu suda çözülmez liftir. Bu tip lif bağırsak hareketlerini arttırdığından narın kabızlığı azalttığı söylenmektedir. Şimdi bu noktada aslında size lifli gıdalardan bahsetmek istiyorum. Hani hep duyuyorsunuz ya lifli yiyecekler yiyin. Peki bu lif denen şey nedir, ne işe yarıyor ki lifli beslenelim ?!

Lif, besinlerin bağırsak enzimleri tarafından vücudumuzdaki sindirilemeyen kısmıdır. Lifler, suda çözünebilen lifler ve suda çözünemeyen lifler olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki lif türünün de, farklı rahatsızlıkların tedavisi için farklı faydaları vardır. Suda çözünebilen lifler, kan şekerinin sabitlenmesi ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Suda çözünebilen besin lifleri, kandaki kolesterol düzeyinin korunmasını ve yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarının önlenmesini sağlar.

Suda çözünemeyen lifler ise, kabızlık, hemoroid, sindirim sistemi hastalıkları gibi riskleri azaltmak için kullanılmaktadır. Bu lif türü, bağırsaklarda çözülerek jel kıvamına dönüşür. Bu jel ise, sindirim sisteminin hızını yavaşlatarak tokluk hissinin daha uzun sürmesine yardımcı olur.

Besin lifi üzerine yapılan araştırmalar, düzenli olarak lifli gıdalar tüketmenin, kalp ve damar hastalıkları; şeker hastalığı ve sindirim sistemi hastalıkları gibi riskleri ciddi biçimde azalttığını ortaya koyuyor. Ayrıca lifli gıdalarla beslenen kişilerin yaşam kalitesi ve de yaşam süresi artıyor. Lif, tüm bu faydalarının dışında bir de organlarda oluşan iltihapların azalmasına; kanserojen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Lif bakımından zengin gıdalar, vitamin ve mineral bakımından da zengin olduğu için, genel olarak sağlığımızı da olumlu yönde etkiliyor. 

Ayrıca bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

C, B1 ve B2 vitaminleri yanında zengin potasyum içeren ve yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25'ini karşılar. İsmi Kuranı-ı Kerim'de geçtiği için, halk arasında 'Cennet Meyvesi' olarak da adlandırılan narı günlük tükettiğinizde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandır.

İşte bu yüzden lifli gıdalar tüketmeliyiz. Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com