Spor Maceram

Amerika'da Greg Glassman tarafından geliştirilen, genel güç ve kondisyona dayalı 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefleyen bir antrenman programıdır. Nedir bu fiziksel özellikler ?

1- Kardiyovasküler Kapasite

2- Dayanıklılık

3- iş Yapabilme Kapasitesi

4- Güç

5- Esneklik

6- Patlayıcı Kuvvet

7- Hız 

8- Koordinasyon

9- Çeviklik

10- Denge


Crossfit, olimpik halter, jimnastik, athletizim barındırır içinde. Tüm vücudu ve kas gruplarını dengeli bir şekilde çalıştıran fonksiyonel hareketlerden oluşur. Antrenmanlarınızı ister kendi vücut ağırlığınızı kullanarak, ister serbest ağırlıklarla yapmanız mümkündür. Antrenmanlar değişkendir. Her gün yeni bir antrenman olması ve her seferinde ayrı bir bölgeye yönelmeniz, her antrenmanda ayrı bir özelliğinizi aktive etmeniz bu sporun en eğlenceli kısmıdır. Ve crossfiti  vücut geliştirme sporundan ayıran noktada budur. Tek bir bölgeye yoğunlaşıp haftanın belirli günlerine bölünmez. En büyük avantajıda vücudun kendini kısa bir sürede toparlayıp göstermesidir. Tabii doğru bir beslenmeyle birlikte.


Zorlu ve yorucu olması nedeniyle ürkütücü görünen crossfiti aslında 7 den 70 e her yaş grubu yapabilir. Burada önemli olan tam anlamıyla başlayabilmeniz için fiziki yeterlilikdir.. Yani vücudu alıştırmak ve güçlenmek. Antrenmanlar kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Sizin antrenman geçmişinize, sağlık durumunuza ve vücut yapınıza göre... Herkesin antrenman açıları farklıdır. Dolayısıyla kişilerin vücut açılarına ve sağlık durumlarına göre yönlendiriyoruz.  Postür bozukluğu olan biri için öncelikle postürünü düzeltecek antrenman programları yazıp sonra daha yoğun bir antrenman programına başlıyoruz.


Crossfit' in tanımı kısaca böyle. Benim crossfit ile tanışmam ise bundan yaklaşık 2 sene önce oldu. 6 ay gibi kısa bir sürede hazırlanarak katıldığım ilk Avrupa çapında ki yarışmada ( Turkish Throwdown 2015 ) kendi dalımda en iyi Türk Kadın Atlet oldum. Genel sıralamada ise 7. Oldum ve crossfit maceramda başlamış oldu. 

Şu an mesleğime Nişantaşı'nda ekibimle fitness özel dersleri vererek ve aynı zamanda da yarışmacı olarak devam ediyorum. Şu an 2018 Regionals Crossfit yarışmasına hazırlanmaya devam ediyorum.  

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com