NEDEN İNCE BELLİ,YUVARLAK KALÇALI VE 34 BEDEN OLMALIYIZ ?

ÇÜNKÜ NE YAZIK Kİ BİZE ÖĞRETİLEN GÜZEL KAVRAMI BU. 

Şöyle bir geçmişten günümüze bakacak olursak

Paleolitik dönemde doğurganlığı, üremeyi, hayatta kalma ihtiyacını, dini temsil eden kadın imgesi sanayi devrimi ile birlikte teknolojinin yaygın kullanımı, üretim, taşımacılık ve tüketim anlamında hız kazanmaya başlaması ve popüler sanatın doğuşu ile yeni bir sürecide beraberinde getirdi. 

19. yy da ekonomi gelişirken reklamcılıkta beraberinde gelişti. Ajanslar bu süreçte kadın görüntüsü ve gücünden yararlandılar. Ve bu ideal kadın imgesinin dönüşüm noktalarından biri haline geldi.

Kadın artık dini ya da akademik nitelikleri kapsamında değil, cinsel nesne olarak kullanılmaktadır. Kapitalist ekonominin aktif bir kolu olarak reklamcılığın gelişmeside kadın görselliğini bir arzu nesnesi haline getirdi. Kadın imgesi artık mükemmel görünmeliydi.

Birşey vardı ki herşeyden daha kıymetli ve değerli. BEDEN ! Fiziksel ve cinsel özgürleşme ruhuyla vücudun yeniden keşfi. Modanın ve kitle kültürünün kalbinde oluşu. 

1980 lerde ideal kadın imgesi, mükemmel kadın imgesiyle eşleşti ve günlük hayata yerleşti. Kadın günlük yaşamda yer alabilmek için mükemmel görünmek zorundadır artık. 

Kitlesel medya ve reklamcılık, reklam görüntülerinde kullanılan modeller kadar ince ya da güzel olmayan kadınlar için güzellik standartlarını diretir. Bu diretme kapitalist ekonomi açısından aynı zamanda, belirli diyet ve kozmetik ürünlerinin de bir ömür boyu tüketimine ısrarı ve bu sektörlerde büyümeyi, kar yapmayı sürekli kılmanın doğrudan bir çabası olarak görülebilir.

Günümüz ideal kadın standartlarını yakalamak ve bunları muhafaza etmek son derece zor bir uğraş sürecini gerektirmektedir.

Zerafete, erkekliğe, kadınlığa, tedavi ve diyetlere olan takıntı ve buna bağlı yapılan fedakarca eylemler.

Pekiii. Bir çoğunuzu zorlayan eylemlerin başında gelen diyet ve spor rutini. Her pazartesi başlayıp 3 gün sonra tartının üstüne çıktığınızda moralinizin bozulup pes ettiğiniz ya da sıkılıp bir sonra ki haftaya kadar bıraktığınız bu rutin. 

1 ay - 3 ay - 5 ay başladığımız yerdeyiz ve mutsuzuz. Sektörün bize dayattığı güzel kadın imajını bir türlü yakalayamıyoruz. Ne olacak şimdi ? Ne olacak söyleyeyim, önce bir sarsılıp gerçek hayata dönelim. O dergilerde gördüğünüz muhteşem vücutlar, kusursuz tenler, mükemmel gülüşler aslında öyle değil. ( bir çoğunda ) photoshop denen bir gerçek var. Makyaj denen bir mucize var. Kimse sizin karşınıza asimetrik bir vücut, sivilceli bir yüz koyup ürünüm çok güzel al demez. Seni o ürünü kullanmaya teşvik etmeli. Şimdi gerçek dünyaya döndüysek devam ediyorum ne yapacağımıza. Diyet ve spor ! Ama bozmadan, yılmadan, sıkılmadan, kaçamak yapmadan, ikide bir tartılmadan, yavaş yavaş. O kiloları 3 günde almadıysan 3 günde de veremezsin. Sakin ve sabırlı olmalısın. Şu şeker denen uyuşturucudan uzak durarak, az karbonhidrat tüketerek, doğru zamanda doğru şeyi tüketerek ve bol bol su içerek. Tartılma ve aynada saatlerce bedenini inceleme, kalori sayma. Bunu hayat biçimin haline getir. Görevin olmasın. Kafana takarsan asla olmayacak bunu unutma. Zihnin devamlı yemekle, diyetle meşgul olursa hep acıkacak ve yemek isteyeceksin. Bırak düşünme olsun. Ve şunu asla unutma. Ne kadar diyet ve spor yapsanda herkesin bir vücut tipi var doğuştan, değiştiremeyeceği. Mesela ben nasıl bir Victoria’s Secret mankeni olamayacaksam sende belki bir (Burayı sen kendin için doldur) olamayacaksın.

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com