Pratik ve Sağlıklı Yemyeşil Bir Salata Tarifi

Malzemeler 

Roka

Nane ( taze )

Maydanoz

Avokado

Enginar

Keten Tohumu

Lor peyniri

Dereotu

Limon ve azıcık elma sirkesi

Roka oldukça düşük kalorili bir besin olup A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir ve lif açısından zengindir

Nane A ve C vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve lif açısından zengin bir besindir.

Maydanoz yine A ve C vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir ve lif açısından zengindir. Ayrıca ödem atmada çok faydalıdır.

Avokadonun yarısı 1 yemek kaşığı zeytinyağına denk gelir. Bu da yaklaşık 100 kcal kadardır. Vitamin, mineral ve Omega 3 deposudur. Ve en önemlisi A,D,E,K vitaminleri ve antioksidanlar sadece yağda çözülebiliyor. Avokadonun içerdiği sağlıklı yağlar bu vitaminlerden maksimum faydalanmanızı sağlıyor. Yani avokado kendisi bir besin deposu olmanın yanı sıra yediğiniz diğer sebzelerden aldığınız besin miktarını da oldukça arttırıyor.


Enginar en sevdiğim yiyeceklerden biridir. Hem pişmişini hem de çiğ halini tüketmeyi çok seviyorum. Kalorisi oldukça düşük bir besindir. 1 orta boy enginar 33 kcal dir. Folik asit, C ve K vitamini, fosfor, magnezyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Lifli bir besin ve harika bir antioksidandır. Karaciğer için harika bir besindir ve idrar söktürücüdür.


Keten Tohumu magnezyum, omega 3, kalsiyum, bakır, demir açısından zengindir. Ayrıca C,E ve K vitaminleri içermektedir. Ama keten tohumu diğer tohumlar gibi oldukça yüksek kalorilidir. Keten tohumunu bütün tükettiğinizde kabızlığa iyi gelecektir.  Dövülmüş halde tüketmek ise ishale iyi gelmektedir. Ama dikkat edilmesi gereken noktalardan biri fazla tüketildiğinde bir nevi müshil görevi görecek ve ishal sorununa neden olacaktır. Aşırı kullanımı kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Keten tohumu faydalı olduğu kadar zararlı da olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketmekte yarar vardır.

Lor peynirinin protein değeri yumurtadan fazladır. Yani yumurta yiyemeyen biri lor yiyerek bu açığı rahatlıkla kapatabilir. Kısa ömürlü bir peynirdir. B2 vitamini ve B12 vitamini bakımından iyi bir kaynaktır. Kaloriside diğer peynirlere oranla oldukça düşüktür. 

Dereotu lezzet ve kokusu bakımından bence harika bir besin. Katıldığı her yemeğe ayrı bir tat ve koku veriyor. C vitamini, bakır, magnezyum, potasyum, kalsiyum bakımından oldukça zengin. Sindirim sistemi problemlerine iyi gelir, kemik sağlığını korur, ağız kokusu için birebir bir besindir. Tabii bunlar faydalarının sadece bir kısmı. 

 Afiyet olsun.... 

Paylaş :

© 2018 Ebru Eryener.
Powered by mysu.com